Чому американські дороги служать довше за українські?

Стан доріг – “болюча” тема для кожного українця. Щовесни разом зі снігом “сходять” і шари асфальту, а на проїжджій частині утворюються вибоїни. Термін служби українських доріг до першого ремонту в кращому разі становить лише кілька років, тоді як, наприклад, у США дороги з інтенсивним і навантаженим рухом обходяться без капітального ремонту протягом щонайменше 30 років. Чому в американців виходить, а в нас ні? Для розуміння причин розглянемо процес будівництва доріг у США.

Різниця у вимогах

Уряд США висуває до якості доріг певні вимоги і ці вимоги відрізняються залежно від групи автомобільної дороги. Частина груп поділяються на класи. Найбільш значущі групи:

  • Interstate Highways (індекс I);
  • US Highways (US);
  • State Highways (TX);
  • Farm to Market (FM);
  • Local Roads (классы Road (Rd), Avenue (Ave), Junction (Jct) та інші).

Попередній етап

Початку будівництва дороги передує публічне слухання. На нього може прийти кожен зацікавлений мешканець району, через який буде проходити дорога, і висловити свою точку зору чи побажання. Перед слуханнями з проєктом будівництва можна ознайомитися на сайті Міністерства транспорту США. Проєкт, який є на сайті, може бути змінений відповідно до побажань місцевих жителів. Кожну пропозицію вивчають індивідуально і в тому разі, якщо вона несе раціональне зерно, відображають у проєкті дороги.
“Відмашка” на початок будівництва дороги дається Міністерством транспорту США тільки після того, як були усунені всі розбіжності з місцевими жителями.

Технологія будівництва доріг у США

У більшості випадків під час будівництва доріг категорій I і US використовується бетон. Водій, який вперше їде такою дорогою, може заперечити: мовляв, він часто бачить перед собою асфальтову дорогу. Але насправді під шаром асфальту все одно міститься бетон, а асфальт застосовують уже після зносу бетону для того, щоб подовжити термін життя дороги і протриматися до капітального ремонту. Це обходиться дешевше, ніж перекладка бетону.

Вибір на користь бетону обумовлений його перевагами: міцністю, довговічністю і здатністю витримувати великі навантаження від великогабаритних вантажівок. Але, порівняно з асфальтом, будівництво автомобільних доріг за допомогою бетону має певні тонкощі. Після укладання асфальту дорога готова до експлуатації вже через вісім годин, а ось у бетонної дороги цей термін набагато більший.

Будівництво бетонної дороги починається зі зняття метрового верхнього шару. Отримана порода не відвозиться далеко, а залишається тут же і надалі може використовуватися для насипу. Далі укладається так звана “подушка”, яка складається з гравію, піску і глини. Усі шари ретельно утрамбовують.

Кожен із шарів послідовно поливається водою і хлоридом кальцію. Бульдозер “переорює” шар, після чого шар знову трамбується. Досвід показує, що додавання хлориду кальцію або вапна дає змогу підтримувати в “подушці” постійний вміст води, тож вона надалі не просідає, що добре для дороги.

Після укладання “подушки” поверх неї укладають два шари асфальту товщиною не більше 5-7 см. На перший погляд, укладання асфальту під бетон може здатися дивним рішенням. Але цьому є логічне пояснення. Асфальт перешкоджає проникненню води під бетон через шви бетонних стиків. Також на асфальтній поверхні бетон може вільно розширюватися і стискатися.

Наступний етап – укладання сталевої арматури у вигляді прутів довжиною 18 метрів. Арматура потрібна для того, щоб рівномірно розподілити навантаження поверхнею бетону й уникнути появи тріщин. Після укладання арматури настає черга бетоноукладачів, за допомогою яких заливаються бетоном окремі ділянки майбутньої дороги. Для трамбування використовуються вібратори. Трамбування необхідне для того, щоб прибрати з бетону якомога більше повітря, оскільки повітря знижує міцність бетону.

Як контролюється міцність укладеного бетону? Тут усе просто. Під час заливки ділянки дороги одночасно виготовляють бетонні зразки циліндричної форми, які залишають поруч з укладеною ділянкою. По закінченню часу міцність цих зразків визначається на місці і за отриманими даними робиться висновок про відповідність бетонного покриття дороги вимогам. У разі невідповідності вимогам бетонне покриття потрібно демонтувати і перезалити заново.

Завершальний етап – створення на поверхні дороги шорсткостей, які підвищують зчеплення коліс з поверхнею і виконують функцію канавок для збігання дощових вод.

В одному з наших наступних відео ми розглянемо проблеми українських доріг і перспективи впровадження платних автомагістралей.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Tumblr